PREZENTACIJA D+ ATLAS I FILMA „ЕYES OF THE DANUBE - A JURNEY CONNECTING COMMUNITIES“
Завршна конференција пројекта DANUrB+ организована је од 11 до 13. децембра 2022. године у Будимпешти, у Мађарској. На конференцији је између 200 учесникаиз 6 земаља било 11 чланова тима Архитектонског факултета у Београду и пет учесника из Голупца, Смедерева и Сомбора. Сомбор су представљале: Драгана Сиљановић Козодеровић, урбаниста-планер испред ЈКП“Простор“Сомбор, Зденка Митић, директорица Туристичке организације Сомбора и Ана Илић Пањковић, испред Удружења старих заната.
Током другог дана конференције, пројектни партнери су презентовали најзначајније резултате пројекта међународним и регионалним гостима, укључујући и важне госте из Секретаријата INTERREG програма, и организовали неколико округлих столова на којима су истакли најважније теме за урбану баштину у Подунављу. Конференција је укључила и студијску посету оближњем историјском градићу Српски Ковин (мађ. Rackeve) током првог дана конференције, где су локални пројектни партнери показали свој пилот-пројекат.
Један од главних DANUrB+ резултата представљених другог дана конференције била је званична презентација D+ АТЛАСA: АТЛАСA СКРИВЕНИХ УРБАНИХ ВРЕДНОСТИ ДУЖ ДУНАВА. Архитектонски факултет у Београду је водећи партнер у изради атласа у две верзије: штампаној и дигиталној. У питању је урбанистички атлас са циљем откривања скривених урбаних вредности дуж Дунава из нове перспективе. Као прво, формат атласа је иновативан у овом „подунавском“ оквиру, где многе области још увек нису добро мапиране или сагледане са националног нивоа. Као друго, програм атласа је да обухвати и промовише богате, мада обично скривене урбане вредности кроз карте, али и кратке текстове, слике, шеме, табеле и дијаграме о посебностима подунавских градова и њиховом јединственој урбаној баштини. Ова разноликост начина представљања значи да D+ Атлас циља на широку опсег могућих „читача“ широм Подунавља и шире.
Други пројектни партнери су такође дали допринос Aтласу слањем локалних прича, слика, статистичких података и учешћем у заједничким дискусијама о томе како овај атлас учинити привлачнијим и ближим локалним људима и стручњацима.ЈКП“Простор“ Сомбор и Драгана Сиљановић Козодеровић, урбаниста-планер су учествовали у изради Атласа, те је Сомбор заступљен у сваком поглављу.
Штампано издање D+ Атласа има четири главна поглавља, дата хронолошким редом. Почиње се уводним поглављем са основним поставкама: циљевима, главном темом, обухватом и садржајем. Затим се пролази кроз 15 вишеауторских поглавља посвећених посебним темама прошлости, садашњости и будућности подунавских градова. Између њих су дате такозване „велике мапе“ целог Подунавља, са више од 90 градова и места мапираних према њиховим главним друштвеним, демографским, економским и комуникационим обележјима. Дигитална верзија D+ Атласа је мало другачија, у складу са новим могућностима иновативног дигиталног доба. Атлас је заснован на савременој ГИС платформи, где корисници могу претраживати постављене податке кроз неколико великих тема атласа, уређених кроз меније за навигацију: демографија, економија, урбани развој и студије случаја.
После представљања Атласа увече је одржана премијера филма „Еyes of the Danube-A Jurney Connecting Communities“. Филм приказује 12 прича о људима из 6 земаља на Дунаву,изабраних међу више од 100 кандидата. Једна од прича је посвећена Драгани Сиљановић Козодеровић, која кроз причу о бођошима, зеленилу, бициклизму, заштићеном културном добру „Венац“ приближава људима све оно што чини Сомбор посебним. Да јесте посебан говори и чињеница да су партнери на пројекту од 26 градова одабрали баш Сомбор два пута за домаћина међународне конференције на овом пројекту.