• 0800 222 001
  • info@prostorsombor.rs
img

DANUrB+ (2020-2022): Град Сомбор, придружени стратешки партнер на новом међународном пројекту INTERREG подунавске прекограничне

 

Назив пројекта: Културно наслеђе Дунава као средство развоја локалних могућности и заједничког бренда неповлашћених заједница – DANUrB+ / енг. Cultural Heritage of the Danube as a Tool to Develop Local Opportunities and Common Brand of Underprivileged Communities – DANUrB+ / 2020-22. / INTERREG подунавски прекогранични програм Европске уније

 

DANUrB+ је нови пројекат од стране INTERREG ЕУ подунавског прекограничног програма, покренут 1. јула 2020. године у циљу подстицања рационалног коришћења културног наслеђа и ресурса ободних и пограничних градова и подручја дуж Дунава. Пројекат ће током 30 месеци трајања створити нове могућности за подизање привлачности одабраних насеља и градова у опадању и покренути недовољно искоришћено културно наслеђе за јачање подунавског културног идентитета. Пројектне активности ће додатно (1) развити „дунавски бренд“ за градски ниво; (2) пружити прилику за боље праћење кретања и потреба туриста; (3) подржати постојеће културне туре и (4) повећати капацитет локалних учесника за сарадњу на локалном и међународном нивоу.

 

Град Сомбор је придружени стратешки партнер Архитектонског факултета у Београду као пуноправног партнера на DANUrB+ пројекту. У суштини, DANUrB+ пројекат је велико партнерство од 17 ERDF и 2 IPA партнера и 23 придружена стратешка партнера из шест подунавских држава. Универзитет за технологије и привреду из Будимпеште (ВМЕ) је водећи партнер на пројекту, док ужи круг чине партнерски тимови са Департмана за урбанизам пет универзитета из подунавских земаља: из Братиславе, Будимпеште, Темишвара, Букурешта и Београда.

 

Сви партнери ће заједно радити на промоцији одрживог коришћења културног наслеђа и ресурса у подунавским градовима и заједницама. Пратећи образовни програм пројекта обучиће младе о заједничким културним вредностима, подстичући их да открију и цене урбано наслеђе повезано са Дунавом. Радећи у оквиру ових пакета, они ће додатно допринети обликовању новог подунавског културног идентитета као главног циља пројекта.

Представник на пројекту испред Града Сомбора и установе ЈКП „Простор“Сомбор је

Драгана Сиљановић Козодеровић, дипломирани инжењер архитектуре, изЈавно комуналног предузећа „Простор“ Сомбор

 

Горан Нонковић, директор ЈКП „Простор“Сомбор: Велика нам је част и задовољство да је пројекат који смо подржали као предузеће и као Град, прихваћен од стране ИНТЕРРЕГ подунавског прекограничног програма Европске уније. Захваљујући Архитектонском факултету у Београду, који је партнер на DANUrB+ пројекту, добили смо прилику да сарађујемо на овако великом пројекту који укључује 17 европских и 2 IPA партнера, као и 23 стратешка партнера из 6 подунавских земаља. Надамо се да ћемо током 30 месеци, колико овај пројекат траје, оправдати очекивања, те унапредити привлачност Сомбора кроз одрживо коришћење културног наслеђа.

 

JKP Prostor Sombor

Trg cara Lazara 1, 25101 Sombor, Srbija

  • Radno vreme
  • Ponedeljak-Petak: 07 - 15h
  • Dežurni centar:
  • Ponedeljak-Petak: 07 - 19h
  • Subota: 07 - 16h
  • Nedelja: 07 - 13h
Preuzimanje